Molizaiko 7. – susret zajedništva domovinske i iseljene Hrvatske
Ovogodišnji susret domovinske i iseljene Hrvatske Molizaiko 7. i ove godine organizator je omogućio obilazak sva četiri mjesta hrvatske jezične manjine. Gosti su mogli pobliže upoznati nekadašnji, ali i današnji život moliških Hrvata od Tavenna – Tavela, Montemitro – Mundimitar, San Felice del Molise – Filić , Acquaviva Collecroce – Kruč.
U mjestu Acquaviva Collecroce/ Kruč u kojima živi jezična manjina moliških Hrvata tijekom svakog susreta, pa tako i ovog sedmog, organizatori su kroz radionice ( nakita, čipke na batiče i licitara) skrenuli pozornost na jezik, povijest, identitet i običaje Moliških Hrvata danas i nekad, kao i na sve one poveznice kulturne baštine između dvije obale jadranskog mora.
Prvi dio program zapošeo je „Poezijom ispod moliškog neba“ tijekom koje su pjesnici Mario Giorgetta i Antonio Crecchia predtsavili svoje moliške poezije „Na našo“ te je otvorena izložba tradicijskog nakita od staklenog zrnja iz svih krajeva Hrvatske u organizaciji Narodnog sveučilišta „Sesvete“ kulturno-obrazovne ustanove Grada Zagreba.
Ovogodišnji gosti iz Hrvatske bili Udruga Điran s otoka Ugljana, Hrvatska kulturno-umjetnička i sportska zajednica Berlin koji su uz ples, muziku i pjevanje pokazali bogatstvo hrvatskog folklora.
Počasni gost bio je Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, koji je pozdravio sve nazočne predstavnike institucija i udruga te prenio nazočnima i pozdrave Predsjednika Vlade. Posebno je istaknuo zadovoljstvo međusobnim razumijevanjem, poštovanjem i suradnjom obiju hrvatskih zajednica – iseljeničke i manjinske, koje surađuju na očuvanju tradicije hrvatskog jezika, običaja, kulture i identiteta kroz Molizaiko 7. Obećao je i daljnju potporu Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH kvalitetnim projektima poput ovih.
Ispred VRH u Rimu, u ime veleposlanika g. Jasena Mesića i svoje osobno, nazočne je pozdravila Iva Pavić, ministar savjetnik, koja je u govoru istaknula kako je Molizaiko u organizaciji moliških udruga, posebno predsjednice udruge Jedna Muzika, gđe Antonelle D’Antuono, u koordinaciji s članovima rimske udruge Hrvatsko-talijanski Mozaik i predsjednicom Ivanom Milinom, postao neizostavni godišnji susret i svjedočanstvo zajedništva svih Hrvata u Moliseu, Italiji i šire. Ispred Hrvatske Matice Iseljenika, u ime ravnatelja, nazočnima se obratila Ivana Dvorneković, koja je prenijela pozdrave ravnatelja g. Mijića, naglasila snažnu ulogu Hrvatske Matice Iseljenika u brizi o hrvatskim manjinskim zajednicama i hrvatskom iseljeništvu, Croatiana Grgurević, savjetnica s posebnim pološjem za pitanja hrvatskog iseljeništva.
Također goste je pozdavio Jure Brižić, načelnik Općine Preko i predstavnici TZ Preka te pozvali domaćine da posijete otok Ugljan.
Na sedmom Molizaiku nazočili su: Vjekoslava Damjanović, ravnateljica Narodnog sveučilišta Sesvete, Ivana Milina, predstavnica Hrvata u Italiji pri Savjetu Vlade RH za Hrvate izvan RH, ujedno i predsjednica Udruge Hrvatsko talijanski Mozaik Rim, Ivan Mihovec predsjednik HKUD “PRIGOREC”, Markuševec, Karmen Mejić, predsjednica Hrvatska kulturno-umjetnička i sportska zajednica Berlin, Ingrid Vukić, Predsjednicu uduge Điran i
Svi prisutni imali su mogučnost sudjelovati u raznim radionicama za djecu i odrasle te je bio velki broj zainteresiarnih za radionicu hrvatskog tradicijskog ženskog nakita izrada ogrlica i oglavlja koju su vodile žene Narodnog sveučilišta „Sesvete“ kulturno-obrazovne ustanove Grada Zagreba, radionicu rukotvorina starih predmeta – Antonio Biacca, izrade čipke na batiče koje je vodila PRO Loco iz Tavenne, izrade licatarskih srca uz Almu Kumbarić. Nakon radionica uslijedio je Cooking show Hrvatsko-moliški okusi.
Bogat kulturno-umjetnički i gastronomski program završen je nastupima mladih folkloraša iz Italije i Hrvatske. Tradicionalne talijanske plesove predstavio je KUD-a Molise Folk, Gruppo Folk citta di Isernia
te gosti iz Hrvatske KUD Điran s otoka Ugljana i Hrvatska kulturno-umjetnička i sportska zajednica Berlin te zajednička revija nošnji.
Antonella D’Antuono, predstavnica hrvatske manjine u Molizeu pri Savjetu Vlade RH za Hrvate izvan RH, ujedno i predsjednica Udruge „Jedna musika“ zahvalila je svim institucijama i njenim predstavnicima na kontinuitetu u podršci, Središnjem državnom uredu za Hrvate u inozemstvu, Hrvatskoj matici iseljenika, VRH u Rimu i gradonačelniku Francesco Trolio iz Acquaviva Collecroce na gostoprimstvu.
Zahvaila je i svim udrugama koje su pomogle u realizaciji projekta “NA NAŠO”, PRO Loco Tavena , Zaklada Moliški Hrvati, i Udruga Hrvatsko Talijanski Mozaik Rim.
Izvor: Hrvatsko Talijanski Mozaik Rim
Hrvatska kulturno umjetnička i športska zajednica Berlina
Hrvatska kulturno umjetnička i športska zajednica Berlina je najveća i među najstarijim Hrvatskim zajednicama u Europi. Osnovana 01.05.1984 godine u namjeri da okuplja Hrvate i njihove prijatelje koji su zainteresirani za hrvatsku kulturu, umjetnost i šport.
Tako i ne dugo nakon osnivanja u zajednici djeluje kazalište mladih „Marin Držić“. 1990. Na poziv Hrvatske bratske zajednice iz Pittsburgha, odlazi na turneju po Kanadi i dijelu SAD-a. (Pittsburgh, Washington, New York ).
Danas zajednica radi na promociji hrvatske kulture i jezika te organizira razne izložbe, prezentaciju knjiga, sportska događanja ima i sekciju folklor, pjevanja i razne radionice. Okuplja Hrvate, Njemce i druge prijatelje koji se rado druže te nalaze u HZ kutak domovine uz razne prigode. Sljedeće godine proslavit će svojih 40 godina djelovanja.
Udruga Điran Ugljan
Udruga Điran iz Ugljana. Osnovana 14. veljače 2004. kao udruga žena kojoj je bio cilj da se žene uključe u društveni život zajednice te njegovanje tradicijske i kulturne baštine.
Cilj im je da obnovi i sačuva tradiciju i običaje mjesta Ugljan preko folklora i glazbe te tradicijskih pjesama. Posebnu pažnju polaže na rad s najmlađima kako bi u njima potaknuli pozitivan odnos prema očuvanju kulturne baštine. Danas ima više od 50 članova.
Pod vodstvom predsjednice i osnivačice Ingrid Vuchich, Udruga Điran postala je zaštitni znak Ugljana, a tradicijske vrijednosti koje njeguje i promovira prepoznate su izvan otoka i Zadarske županije. Redovito sudjeluju na smotrama folklora u Hrvatskoj i u inozemstvu, tako da su dosad već nekoliko puta nastupili u Italiji, Francuskoj, Slovačkoj i Češkoj predstavljajući folklorno blago svoga mjesta.
U 19 godina postojanja, Udruga Điran, osim što promovira otok Ugljan oživjela je njihovu narodnu nošnju i folklorne običaje. Postala je zaštitni znak Ugljana i nezaobilazni sudionik svih društvenih i kulturnih zbivanja.
Narodno sveučilište Sesvete
Narodno sveučilište “Sesvete” je kulturno-obrazovna ustanova Grada Zagreba koja je osnovana šezdesetih godina prošlog stoljeća. Organiziraju raznovrsne kulturno-umjetničke programe za sve uzraste.
Unutar edukativnih programa održavaju edukativne, glazbene, likovne i dramske programe za djecu, mlade, odrasle te pripadnike treće životne dobi. Nositelji su mnogih projekata i manifestacija čiji su ciljevi promicanje tradicijske kulturne baštine i kulturno-umjetničkog amaterizma.
Program izrade etno nakita održava se već osamnaest godina. Na tečaju se obrađuju tradicijski nakit od staklenog zrnja svih krajeva Hrvatske, nakit kojeg su izrađivale Hrvatice u Bosni i Hercegovini i na Kosovu. Izrađuju se replike originalnog tradicijskog nakita koristeći fotografije i sheme. Nakit i umjetničke, uvećane fotografije nakita izložili su do sada u Galeriji Hrvatskog centra u Beču, u centru KUGA u Velikom Borištofu u Gradišću u Austriji, u Galeriji Kuće civilnih udruga (Civil Közösségek Háza) u Muzeju Kanizsai Dorrotya u Pečuhu i u galerijama od Dubrovačke do Varaždinske županije. Na poziv euro zastupnika, u travnju 2016, izlođili su svoje radove u prostorijama europskog parlamenta u Bruxellesu. Hrvatskoj Moliškoj zajednici u Italiji predstaviti će izložbu i radionicu te približiti Hrvatsku tradicijsku baštinu, prezentirajući segment tradicijske kulture koji plijeni visokim estetskim kriterijima, kvalitetom izrade, izvornom ljepotom začuđujućeg sklada i složenih struktura.
“Licitarska radionica” Voditeljica radionice i predavač: Alma Kumbarić, dr.sci
Tradicijska izrada licitara započela je u srednjem vijeku, a u XVI I 17. stoljeću priprema kolača i medenjak.Takva izrada kolača ubrzo je prerasla u obrt, licitari su bili ugledni obrtnici, a njihovi proizvodi omiljeni među pripadnicima svih staleža. Običaj darivanja licitara, kojim mladić djevojci iskazuje svoju privrženost i ljubav, duboko je ukorijenjen u hrvatskoj kultur, jednako kao i ukrašavanje božičnog drvca sitnim licitarima. Zahvaljujući velikom umijeću te svojstvenom načinu oslikavanja koje su hrvatski obrtnici prenosili i razvijali s generacije na generaciju, licitar je danas postao jedan od nacionalnih simbola te predstavlja autohtoni hrvatskih tradicijski suvenir.
Radionica obuhvaća cjelovitu izradu licitara, od izrdae tijesta, modlanja, pečenja, ljeplenja, želatiranja i oslikavanj.

